25 juni

| Interntidning för Sveriges Television

  • Meny

Publicerad 12 juni 2017 16:07

Vänskapsmatch mellan Ryssland - Chile den 9 juni.

Vänskapsmatch mellan Ryssland- Chile den 9 juni. (foto: Alexander Zemlianichenko/TT)

SVT sänder alla matcher i Confederations Cup

På lördag 17 juni är det dags för en av sommarens stora fotbollsfester - Confederations Cup i Ryssland. SVT Sport sänder samtliga matcher.

Confederations Cup avgörs i Ryssland 17 juni - 2 juli och åtta lag är med:

  • Grupp A: Mexiko, Nya Zeeland, Portugal, Ryssland
  • Grupp B: Australien, Kamerun, Chile, Tyskland

Semifinal 1: Vinnaren grupp A-Tvåan grupp B

Semifinal 2:Vinnaren grupp B-Tvåan grupp A

Bronsmatch:
Förlorare semifinal 1-Förlorare semifinal 2

Final:
Vinnare semifinal 1-Vinnare semifinal 2

 

Så här sänder SVT:

Lördag 17 juni

  • 16.30 Confedstudio, SVT1, svtsport och SVT Play
  • 17.00 Ryssland-Nya Zeeland, SVT1, svtsport.se och SVT Play

Söndag 18 juni

  • 16:45 Confedstudio, SVT2, svtsport och SVT Play
  • 17.00 Portugal-Mexico, SVT2, svtsport och SVT Play
  • 19.30 SVT2, svtsport och SVT Play
  • 20.00 Kamerun-Chile, SVT2, svtsport och SVT Play

Måndag 19 juni

  • 16.30 Confedstudio, SVT2, svtsport och SVT Play
  • 17.00 Australien-Tyskland, SVT2, svtsport och SVT Play

Onsdag 21 juni

  • 16.30 Confedstudio, SVT1, svtsport och SVT Play
  • 17.00 Ryssland-Portugal, SVT1, svtsport och SVT Play
  • 19.30 Confedstudio, SVT2, svtsport och SVT Play
  • 20.00 Mexiko-Nya Zeeland, SVT2, svtsport och SVT Play

Torsdag 22 juni

  • 16.45 Confedstudio, SVT1, svtsport och SVT Play
  • 17.00 Kamerun-Australien, SVT1, svtsport och SVT Play
  • 19.30 Confedstudio, SVT2, svtsport och SVT Play
  • 20.00 Tyskland-Chile, SVT2, svtsport och SVT Play

Lördag 24 juni

  • 16:30 Confedstudio, SVT2, svtsport och SVT Play
  • 17.00 Mexiko-Ryssland, SVT2, svtsport och SVT Play
  • 17.00 Nya Zeeland-Portugal, Kunskapskanalen, svtsport och SVT Play

Söndag 25 juni

  • 16:30 Confedstudio, SVT1, svtsport och SVT Play
  • 17.00 Tyskland-Kamerun, SVT1, svtsport och SVT Play
  • 17.00 Chile-Australien, Kunskapskanalen, svtsport och SVT Play

Onsdag 28 juni Semifinal 1

  • 19.30 Confedstudio, SVT1, svtsport och SVT Play
  • 20.00 Vinnaren grupp A-Tvåan grupp B, SVT1, svtsport och SVT Play

Torsdag 29 juni Semifinal 2

  • 19.30 Confedstudio, SVT2, svtsport och SVT Play
  • 20.00 Vinnaren grupp B-Tvåan grupp A, SVT2, svtsport och SVT Play

Söndag 2 juli Bronsmatch

  • 13.45 Confedstudio, Kunskapskanalen, svtsport och SVT Play
  • 14.00 Förlorare semifinal 1-Förlorare semifinal 2, Kunskapskanalen, svtsport och SVT Play

Final

  • 19.30 Confedstudio, Kunskapskanalen, svtsport och SVT Play
  • 20.00 Vinnare semifinal 1- Vinnare semifinal 2, SVT1, svtsport och SVT Play

Marika Ireblad

2 gillar detta

Prenumerera


Prenumerera på Vipåtv:s nyhetsbrev här:
Namn
E-postadress